Congratulations to all the MLK 2021 Winners

We added 4th and 5th place this year with a $25 prize for each.
  2020-2021 North Texas Dr. Martin Luther King, Jr. Essay, Art and Photography Contest winners


Essay 

4th Grade

1st Place – Zyaan Abdul Aziz – Castle Hills – Ms. Robertson
2nd Place – Zoya Tapia – Hebron Valley – Mrs. Houst
3rd Place – Franko Valente Venegas – Parkway – Mr. Guajardo
4th Place – Caleb Etufugh – Castle Hills – Mr. Henderson
5th Place – Taylor Morgan – Donald – Ms. Radke

5th Grade

1st Place - Devarghya Chakroborty – Liberty – Ms. Martich
2nd Place – Kinsey Bristow – Prairie Trail – Mr. Clayton & Mrs. Thoma
3rd Place – Deetya Shah – Bluebonnet – Ms. Hughes
4th Place – Rishita Medhi – Liberty – Mrs. Martich
5th Place – Elijah Min – Prairie Trail – Ms. Thomas

6th Grade

1st Place – Ava Biggins – Lamar Middle School – Mrs. Reynolds
2nd Place – Maryam Aziz – Killian Middle School – Mrs. Rodriguez
3rd Place – Thiyanah Nimallan – McKamy Middle School – Mrs. McLoud
4th Place – Astrid Samrud – Arbor Creek MS – Farley
5th Place – A. Maya MeGown – Briarhill MS – Ms. Mowl
5th Place - B. Jack Niederkorn – Lamar MS – Mrs. Reynolds

7th Grade
1st Place – Jacob Torgesen – Downing MS – Mrs. Phan
2nd Place – Sydney Ferrando – Downing MS – Mrs. Chubb
3rd Place – Brynn Harper – Briarhill MS – Mrs. Raunam
4th Place – Izma Fias – McKamy MS – Ms. Gentry
5th Place – Sameeha Alidina – DeLay MS – Ms. Votrain

8th Grade
1st Place – Elliott Slaughter – Briarhill MS – Ms. McKnight
2nd Place – Zoey Pierce – McKamy MS – Ms. Miller
3rd Place – Noorain Aziz – Killian MS – Mrs. Rodriguez
4th Place – Giulia Ferrer – McKamy MS – Ms. Miller
5th Place – Cameron Bowman – McKamy MS – Ms. Miller

9th Grade
1st Place – Aditi Singh – FMHS – Mr. Romero
2nd Place – David Trujillo – FMHS – Mrs. Harper
3rd Place – Kimble Gould – LHS - Harmon– Mrs. Hoving
4th Place – Christian Burlacu – FMHS – Mrs. Harper
5th Place – Nithika Koka – FMHS – Mrs. Harper

10th Grade

1st Place – Lahari Guduru – FMHS – Mrs. Hitt
2nd Place – Dante Bush – HHS – Ms. Bertrand
3rd Place – Claire Kiesling – HHS – Ms. Bertrand
4th Place – Brayden Jones – HHS – Ms. Bertrand
5th Place – Michelle Doan – HHS – Ms. Bertrand

11th Grade

1st Place – Ian Wright – Hebron HS - Ms. Meldrum
2nd Place – Sowmya Sridhar – FMHS – Mrs. McMichael
3rd Place – Ngun Tin Thlem – LHS – Mr. Gonzalez
4th Place – Abigail Black – FMHS – Mrs. McMichael
5th Place – Hyun-a Song – FMHS – Mrs. McMichael 

12th Grade 

1st Place – Rishabh Medhi – FMHS – Mr. Kenny
2nd Place – Natalie Yook – FMHS – Ms. Crowder
3rd Place – Dylan Orrison – FMHS – Mr. Kenny
4th Place – Shrinidhi Thiruvengadam – HHS – Ms. Carr
5th Place – Reese Taylor Grau – MHS – Ms. Gandy


Art 
Chairman’s Prize - Saloni Mistery - Marcus - Bellevue

4th Grade
1st Place – Sophia Barrera – Vickery – Mr. Erwin
2nd Place – Charles Abel Marts –Prairie Trail – Mrs. Schnoor/Mr. Clayton
3rd Place – Avinley Hunt – Vickery – Ms. Alexander
4th Place – Esteban Carrizales – Vickery – Ms. Alexander
5th Place – Eshaanvi Geovada – Morningside – Ms. Hodnett

5th Grade 
1st Place – Ellie Kim – Wellington - 
2nd Place – Yashil Shukla – Liberty – Ms. Martich
3rd Place – Maanya Varma – Old Settlers – Ms. Wilhelm
4th Place – Sadie Sanders – Rockbrook – Ms. Wright 
5th Place – Libbey Lewis – Homestead – Mrs. Thacker

6th Grade
1st Place – Naya Ojeda – Shadow Ridge MS – Ms. Mashet
2nd Place – Eva Weckback – McKamy Ms – Ms. Weaver
3rd Place – Trisha Sengupta – Shadow Ridge – Mrs. Merrick
4th Place – Marsela Polotska – Shadow Ridge – Ms. Mosher
5th Place – Tei Jeon – Durham MS – Ms. Winters

7th Grade
1st Place – Amirtha Saravara Kumar – Durham MS – Mr. Ball
2nd Place – Emma Tram – Creek Valley – Ms. Brazzell – 469-877-8342
3rd Place - Anggie Lirares - DeLay - Shaw
4th Place - Cornell Reditt - Durham - Winters
5th Place - Elia Preciado - Durham -Winters

8th Grade
1st Place - Rhianna Patel - McKamy - Weever
2nd Place - Aanya Nuna - McKamy - Weever
3rd Place - Tennyson McDonie - Briarhill - Amick
4th Place - Jasmine Carter - Arbor Creek - Wasiak-Burns
5th Place - Vijaya Smriti Ravipati - McKamy - Weever

9th Grade
1st Place - Vidhi Jadeja - FM9 - Harper
2nd Place - Michael Geary - M9 - Caldarera
3rd Place - Jennifer Bahn - M9 - Calderera
4th Place - Jalise De Arnas - Harmon - Fletcher
5th Place - Anton Mallonga - FM9 - Kucuk 

10th Grade
1st Place - Natasha Cardozo - FMHS - Ms. McLoib
2nd Place - Riya Jadeja - FMHS - Harper
3rd Place - Alexa Moldenhauer - Hebron - Mensfield
4th Place -Saravana Menon - FMHS - Harper 
5th Place - Vanesa Dominquez - Gaspar - Harmon - Fletcher 

11th Grade
1st Place - Andi Pearson - FMHS - Harper
2nd Place - Scout Lee - Marcus - Bellevue
3rd Place - Mackenzie Allen - FMHS - Harper
4th Place - Sofia Banvelos - FMHS - Kreul
5th Place - Angie Kim - Harmon - Fletcher 
12th Grade
1st Place - Aubrey Curtis - Marcus - Toews
2nd Place - Christina Tang - Marcus - Lawrence
3rd Place - Payton Evert - Marcus - Bellevue
4th Place - Zoey Kaul - Marcus - Bellevue
5th Place - Mikaela Sedillo - FM - 



Photography 

ELEMENTARY SCHOOL CATEGORY:
1st Place - Darren Zhao – Liberty – Mrs. Strong – 4th 
2nd Place - Zayaom A. Aziz – Castle Hills – Ms. Roberts 
3rd Place – Tanvi Reddy Padala – Liberty – Ms. Martich - 5th
4th Place - Sean Canady - Stewart’s Creek - Ms. Lentz - 5th 
5th Place – Clara Suzanne Patrizi – Prairie Trail – Ms. Hernandez – 5th 


MIDDLE SCHOOL CATEGORY: 

1st Place - Dionne Johnson - Briarhill - Mrs. Thomas - 6th 
2nd Place - Piper Johnson - Briarhill - 6th - Raunam
3rd Place - Owen Hallinam - 7th Grade - DMS
4th Place - Alexandra Ashman - Briarhill - Amick - 8th
5th Place Tie- Aarna Shukla - McKamy - 8th - Weever
5th Place Tie – Gentry Tuininga – Shadow Ridge MS – Ms. Merrick – 6th

HIGH SCHOOL CATEGORY:

1st Place - Avery Southwell - MHS 9 - Calderera
2nd Place - Makayla Milillo - MHS 9 - Toews
3rd Place - Karissa Kitzmiller - Marcus - 12th - Calderera
4th Place - Unice Kim - Harmon – Ms. Farrelley - 9th 
5th Place - Liv Hendrick - Marcus - 12th -